This is a 4 part question, I have solved the first two parts. The solved problem
ID: 2294945 • Letter: T
Question
This is a 4 part question, I have solved the first two parts. The solved problems are in italics. Thank you!
Questions 1,2,3 and 4 refer to the following stuation: The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 122 rev/min. When steam is shut off, the friction of the bearings and the air brings the wheel to rest in 2.9 hours. What is the magnitude of the constant angular acceleration of the wheel? (Use units of rev/min2. )
ANSWER: 7.01E-01 rev/min^2
How many rotations does the wheel make before coming to rest?
ANSWER: 1.06E+04 rotations
What is the magnitude of the tangential component of the linear acceleration of a particle that is located at a distance of 36 cm from the axis of rotation when the flywheel is turning at 61 rev/min? QUESTION 1 ABOVE DESCRIBES THE MOTION OF THIS FLYWHEEL.
What is the magnitude of the net linear acceleration of the particle in the above question?
Explanation / Answer
Initial angualar speed N1 = 122 rev/ minute
Final angular speed N2= 0
Time = 2.9 hours.
Angualar accleration = {N2-N1}/Time = -122 / 174= - 0.7011 rev/ minute^2
Angualar accleration = 1.2237x10^-3 rad/s^2
Average angular speed = 122 /2 = Total no of revolutions /Time
Total no of revolutions = 122 /2 * time = [122 /2]* 174= 10614 revoluttons.
linear acceleration a = r *angular acceleration = 0.29*2pi*1.2237x10^-3 = 2.23x10^-3 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.