A bottle has a stopper of area 1 cm^2. The bottle is completely filled with a li
ID: 2294549 • Letter: A
Question
A bottle has a stopper of area 1 cm^2. The bottle is completely filled with a liquid, which touches the stopper; there are no air bubbles or pockets. The inside are of the bottle itself is 30 cm^2. Suppose a force of 5 Newtons is applied in a direction to push the stopper into the bottle. What extra pressure is exerted on the inner surface of the bottle as a result?
Explanation / Answer
actual pressure = force/area = 5/1 = 5 N/cm^2
air pressure p = 5/30 = 0.1667 N/cm^2
so change of presure = 5-0.167 = 4.833 N/cm^2
so none of the answers were correect
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.