The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by ? = 3
ID: 2294404 • Letter: T
Question
The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by
? = 3.5 t + (-7.5)t2 + +(1.0)t3, where ? is in radians if t is given in seconds.
a) What is the angular velocity at t = 2.0 s?
b) What is the angular velociy at t = 4.0 s?
c) What is the average angular acceleration for the time interval that begins at t = 2.0 s and ends at t = 4.0 s?
d) What is the instantaneous angular acceleration at the beginning of this time interval?
e) What are the instantaneous angular accelerations at the end of this time interval?
Explanation / Answer
a) w = d(theta) / dt = 3.5 - 14t + 3t^2
w(2) = -12.5 rad/s
b) w(4) = -4.5 rad/s
c) alpha = w(4) - w(2) / 4-2 =4 rad/s2
d) alpha = dw/dt = -14 + 6t
alpha(2) = - 2 rad/s2
e) alpha(4) = 10 rad/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.