2. Solar Cell: The short-circuit current of a silicon p-n solar cell at room tem
ID: 2291642 • Letter: 2
Question
2. Solar Cell: The short-circuit current of a silicon p-n solar cell at room temperature isIpoto 100 mA. The technological parameters ofthe cell are A, 4cmr ND 5x10 6cm' ?,-380cmr Vs1,-10? and filling acto1 (a) Derive the equation for the open-circuit voltage, Voe, and calculate Voc (b) Calculate the maximum power that can be obtained from this cell. What load resistance RL is needed to extract this power? (c) How many cells, operating at the maximum power, have to be connected in series to obtain a voltage of 12 V? How many 12-V cells have to be connected in parallel so that the maximum power is 5.7 W?Explanation / Answer
Ans: A.Voc=(nKT/q)ln(Isc/Io+1), n=1(for ideal diode factor), thermal voltage=KT/q=0.0259v, Isc=100mA, Io=4*10-11A=Reverse saturation current
Voc=1*0.0259*ln(100*10-3/4*10-11+1)=0.56v
B.Pmax=VocIsc=0.56*100*10-3=0.056W
Load resistance=Voc2/Pmax=0.562/0.056=5.6 ohm
C.At Pmax, Number of cell=12v/o.56v=21.42 required to get 12v
Number of 12v cell required to get 5.7w=5.7/0.056=101.78
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.