A thin spherical shell with radius R 1 = 3.00cm is concentric with a larger thin
ID: 2289835 • Letter: A
Question
A thin spherical shell with radius R1 = 3.00cm is concentric with a larger thin spherical shell with radius 7.00cm . Both shells are made of insulating material. The smaller shell has charge q1=+6.00nC distributed uniformly over its surface, and the larger shell has charge q2=?9.00nC distributed uniformly over its surface. Take the electric potential to be zero at an infinite distance from both shells.
Part A) What is the electric potential due to the two shells at the following distance from their common center:r = 0?
Part B) What is the electric potential due to the two shells at the following distance from their common center:r = 4.00cm ?
Part C) What is the electric potential due to the two shells at the following distance from their common center:r = 8.00cm ?
Part D) What is the magnitude of the potential difference between the surfaces of the two shells?
Explanation / Answer
in question q2=?9.00nC , so the questions is solved consedering it as - 9.00nC
(a)
V ( at r = 0) = k*(6.00nC) / 3.00cm - k*(9.00nC ) / 7.00cm = 642.86 V
(b):
V ( at r = 4) = k*(6.00nC) / 4.00cm - k*(9.00nC ) / 7.00cm = 192.86 V
(c):
V ( at r = 8) = k*(6.00nC) / 8.00cm - k*(9.00nC ) / 8.00cm = -337.50 V
(d):
delta V = V ( at r = 7) - V ( at r = 3)
delta V = [ k*(6.00nC) / 7.00cm - k*(9.00nC ) / 7.00cm] - [ k*(6.00nC) / 3.00cm - k*(9.00nC ) / 7.00cm]
delta V =1028.57 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.