Suppose you push on a 10 kg block with with a force of 5kgm/s2 for 5 seconds. a)
ID: 2289715 • Letter: S
Question
Suppose you push on a 10 kg block with with a force of 5kgm/s2 for 5 seconds.
a) What is its acceleration for those 5 seconds?
b) what is its speed at the end of those 5 seconds?
c) plot its speed as a function of time from 0 to 10 seconds.
d) plot its position as a function of time from 0 to 10 seconds.
Include labels and scales on both axes for both graphs.
e) what is its position after 10 seconds.
f) redo this entire problem including a frictional force of 3 N opposing the motion. What value of coefficient of friction is implied by a 3 N frictional force in this case?
Explanation / Answer
a)f=ma this is force equation .5/10=0.5m/s2
b)v=u+at,intial velocity 0,v=0.5x5=2.5m/s
c)graph shows linearity between speed and time
d)distance=speedxtime,at 0 to 5 seconds distance =2.5x5=12.5m,2.5x10=250m
e)it will move beyond 250m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.