A motorboat\'s bow is pointed due south, and its motor gives the boat a constant
ID: 2289196 • Letter: A
Question
A motorboat's bow is pointed due south, and its motor gives the boat a constant speed of 5.00 m/s through still water. However, the water has a current flowing due east at a speed of 3.00 m/s.
A) Find the magnitude and direction of the boat's total velocity (relative to stationary objects along the shore.) Include a sketch of the two velocity vectora and their sum.
B) If the boat and water current maintain these same velocities for 50.0 seconds, find the magnitude and direction of the boat's displacement.
Explanation / Answer
here,
Vb = 5j m/s
Vr = 3i m/s
A)
Here,
Vbr = Vb + Vr
Vbr = 3i + 5j
| Vbr | = sqrt(3^2 + 5^2)
| Vbr | = 5.83 m/s
Theta = arctan(5/3)
theta = 59o
Velocity of magnitude is 5.83 m/s and it is 59o south of east .
B)
For time = 50 s
displacement = velocity * time
D = 50*(3i + 5j )
D = 150 i + 250j
| D | = 291.6 m
Theta = arctan(5/3)
theta = 59o
Displacement is 291.6 m and angle is 59o south of west
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.