Two highways intersect as shown in the figure. At the instant shown, a police ca
ID: 2288225 • Letter: T
Question
Two highways intersect as shown in the figure. At the instant shown, a police car P is distance dP = 880 m from the intersection and moving at speed vP = 88 km/h. Motorist M is distancedM = 440 m from the intersection and moving at speed vM = 44 km/h. What are the (a) x-component and (b) y-component of the velocity of the motorist with respect to the police car?(c) For the instant shown in the figure, what is the angle between the velocity found in (a) and (b) and the line of sight between the two cars?
answer should be like this:
(a) number ________ unit ______
(b) number ________ unit ______
(c) number ________ unit ______
VM dpExplanation / Answer
Vx=Vcos(/) Vy=Vsin(/) V-> = (Vx)i + (Vy)j V = (Vx^2 = vy^2)^1/2 (/) = tan^-1 (Vy/Vx) Okay, so I got the first part of the problem right. Vx=70km/hr Vy=-51 km/h
(c)
The angle of the line of sight with -ve x-axis
= arctan (590/710) = 39.73
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.