1.) A ball is thrown vertically upward at a speed of 39.0 m/s. How long does it
ID: 2288171 • Letter: 1
Question
1.) A ball is thrown vertically upward at a speed of 39.0 m/s. How long does it take for it to return to its initial point? (neglect air resistance)
A. 10.2 s
B. 7.96 s
C. 3.86 s
D. 13.5 s
E. 8.96 s
2.) The magnitudes of the vectors A and B are 12 units and 8 units respectively
largest and smallest possible values of the magnitude of the resultant vector R = A+ B
(i) 4 and 4
(ii) 12 and 8
(iii) 14 and 4
(iv) 20 and 4
3.) A man is puling a child sitting on a toboggan sliding on the snow. Show a simple Fee Body Diagram (FBD) of the child on the toboggan. Is the magnitude of the normal force exerted by the ground on the toboggan
A. equal to the total weight of child + Toboggan
B. greater than the total weight
C. less than the total weight
D. possible greater or smaller that total weight depending on relation between depending on weight relative to tension force on the rope.
Explanation / Answer
apply time of flight t = 2u/g
so
t = 2* 39/9.8
t = 7.96 secs
option =B it is
--------------------------------
2. R = A+B = 12+8 = 20
R = A-B = 12-8 = 4
option D it is
------------------------------
D. possible greater or smaller that total weight depending on relation
between depending
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.