A space probe has adjustable thrusters. It\'s noticed that if two thrusters (app
ID: 2287832 • Letter: A
Question
A space probe has adjustable thrusters. It's noticed that if two thrusters (applying equal force) are fired for 32.0 s, pushing in the same direction, the probe accelerates from rest and travels some measured distance. How long would it take to move the probe that same distance, if, starting from rest, two thrusters are fired with the same equal forces as before, but are perpendicular to each other? (Probe is in space; all other forces are negligible.) Answer this problem algebraically; do not assign numbers to the problem to work it out that way.
Explanation / Answer
force of 2F takes 32 s
if perpindicular:
Fr = Fcos(45) + Fcos(45) = 2Fcos(45)
create a ratio
F1 = 2F ; F2 = 2Fcos(45)
F2/F1 = a2/a1
F2/F1 = cos(45) / 1 = cos(45)
a2 = a1 * cos(45)
x = .5*a1*t1^2
x = .5*a2*t2^2 plug in for a2 ===> x = .5*a1cos(45)*t2^2
set equal to each other
x = x
.5*a1cos(45)*t2^2 = .5*a1*t1^2
cos(45)*t2^2 = t1^2 ====> t1 = 32
t2 = sqrt(t1^2 / cos(45)) = sqrt ( 1024 / cos(45)) = 38 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.