Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Each shot of the laser gun most favored by Rosa the Closer, the intrepid vigilan

ID: 2287095 • Letter: E

Question

Each shot of the laser gun most favored by Rosa the Closer, the intrepid vigilante of the lawless 22nd century, is powered by the discharge of a 1.25-F capacitor charged to 67.9 kV. Rosa rightly reckons that she can enhance the effect of each laser pulse by increasing the electric potential energy of the charged capacitor. This she would do by replacing the capacitor's filling, whose dielectric constant is 459, with one possessing a dielectric constant of 971.

Find the electric potential energy of the original capacitor when it is charged.

____J

Calculate the electric potential energy of the upgraded capacitor when it is charged.

____J

Explanation / Answer

potential energy of original capacitor

U = 0.5 CV2

C =1.25-F

V = 67.9 kV

U = 2.88 x 109 J

b) k1 = 459

k2 = 971

potential energy of the new capacitor U1 = (U1/k1)k2 = 6.09 x 109J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote