Drag racing combines the reflexes of the driver with a powerful engine to propel
ID: 2286584 • Letter: D
Question
Drag racing combines the reflexes of the driver with a powerful engine to propel a specially designed car across a quarter mile as quickly as possible. After a series of lights to prepare the driver, a green light signals the drivers to go. The car accelerates uniformly at 18 m/s2 for the first 5 seconds, at which point the driver injects nitrous oxide into the engine to boost the acceleration of the car to 29 m/s2.
How fast is the car going as it crosses the finish line? ______m/s
What is the time for the car to go the quarter-mile? ______s
Explanation / Answer
1/4 mile = 402.3 mts
a. distance covered in first 5 sec =
S=ut+0.5*a*t^2
S=0.5*18*25 = 225 mts
speed after 5 sec=
v=u+at
v=18*5 = 90 m/s
distance remaining to cover = 402.3-225 = 177.3 mts
v2=u2 + 2aS
v2=902+2*29*177.3
v=135.585 m/s
b. v=u+at
135.585=90+29*t
t=1.57 sec
total time = 1.57+5 = 6.57 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.