A cubic cardboard box of side a = 0.330 m is placed so that its edges are parall
ID: 2284513 • Letter: A
Question
A cubic cardboard box of side a = 0.330 m is placed so that its edges are parallel to the coordinate axes, as shown in the figure. There is NO net electric charge inside the box, but the space in and around the box is filled with a nonuniform electric field of the following form: E(x,y,z) = Kz j + Ky k, where K= 3.60 N/C.m is a constant.
What is the electric flux through the top face of the box? (The top face of the box is the face where z=a. Remember that we define positive flux pointing out of the box.)
Explanation / Answer
flux = integral(E. dA) n^
unit area vector = k E = 3.6z j + 3.6y k
at the face y is variable but z = a
so E = 3.6a j + 3.6y k
taking an elemental area at a distance y from the origin on the surface. i.e. dA = a(dy) k
taking dot product of E and dA; d(flux) = 3.6ay (dy)
total flux will be integral of d(flux) from y=0 to y=a
flux = 3.6a * y^2/2 from y=0 to a givien = 1.8a^2 web/m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.