The figure shows two point sources S 1 and S 2 that emit sound of wavelength ? =
ID: 2284353 • Letter: T
Question
The figure shows two point sources S1 and S2 that emit sound of wavelength ? = 1.6 m. The emissions are isotropic and in phase, and the separation between the sources is d = 15.0 m. At any point P on the x axis, the wave from S1 and the wave from S2 interfere. Start with Pvery far away (x = infin). As you then move P in along the x axis toward the origin, (a) does the phase difference between the waves increase or decrease? At what distance x do the waves have a phase difference of (b) 0.50?, (c) 1.00?, and (d ) 1.50??
Explanation / Answer
Ans.
call d1 the distance from S1 to the point and d2 the distance from S2
the difference in distance, d2 - d1 = Sqrt[15+x^2] -x
as x gets large, this difference approaches zero, so that when x-> infinity, the waves are in phase and interfere constructively
a) since the phase difference is zero at x-> infinity, the phase difference will increase as you first move toward S1, but will oscillate
b, c,d)
the difference in distance is Sqrt[15^2+x^2]-x
this will equal 0.5L = 0.8m when
Sqrt[15^2+x^2]-x = 0.8
or Sqrt[15^2+x^2]=0.8+x
square both sides
15^2+x^2 = 0.64+1.6x +x^2
x=140.225 m Ans. of (b)
for a phase difference of 1.6m, follow the same procedure
d2-d1 = Sqrt[225+x^2] - x =1.6
225+X^2 = x^2+3.2x+2.56
x = 69.51m Ans. of (c)
similarly for a phase difference of 2.4 m:
225+x^2 = x^2+4.8x+5.76
x=45.675 m Ans. of (d)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.