You are traveling in your car at 82 km/h (23 m/s) when an emergency arises. If y
ID: 2283731 • Letter: Y
Question
You are traveling in your car at 82 km/h (23 m/s) when an emergency arises. If your car is 4 m long, how many car lengths do you travel during the 0.7 s of reaction time (i.e., the time interval between seeing the emergency and hitting the brake with your foot)?
You are traveling in your car at 82 km/h (23 m/s) when an emergency arises. If your car is 4 m long, how many car lengths do you travel during the 0.7 s of reaction time (i.e., the time interval between seeing the emergency and hitting the brake with your foot)?
Explanation / Answer
here,
Velocity of car = 82 km/h
Velocity of car = 22.8 m/s
then
Distance = 22.8 * 0.7
Distance = 15.94 m
Distance = 15.94 / 4
Distance= 4 car lengths
4 car lengths travel during the 0.7 s of reaction time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.