2018 11:55 PM 2.8/10 3/3/2018 05:04 PM Gra -Print ||Calculator Periodic Table n4
ID: 228202 • Letter: 2
Question
2018 11:55 PM 2.8/10 3/3/2018 05:04 PM Gra -Print ||Calculator Periodic Table n4 of 9 Mapd What concentrations of acetic acid (pKa 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.20 M buffer solution at pH 4.6? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY 1 Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid tic acid), [A 2. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. 3. Calculate the concentration of acetic acid. Step 1: Rearrange the Henderson Hasselbalch equation to solve for HA The Henderson-Hasselbaich equation is Use the Henderson-Hasselbalch equation to solve for if the solution is at pH 4.6 HA Number Enter your answer as a number. For example, 9.6 Do not enter a formula lke 10*2 HA] Previous Give Up & View Solution ) Check Answer ONet Ext. DOLL F1 F2 F3 F4 F5 F6 F7 F8 F9Explanation / Answer
To prepare acetic acid/acetate (acid/base) buffer
pH = 4.6 for buffer
pKa = 4.76
concentration of buffer = 0.20 M
0.20 M = [acetic acid] + [acetate] -- (1)
Using Hendersen-Hasselbalck equation,
pH = pKa + log(base/acid)
4.6 = 4.76 + log([acetate]/[acetic acid])
[acetate] = 0.7[acetic acid]
feed in (1)
0.20 M = [acetic acid] + 0.7[acetic acid]
[acetic acid] concentration in buffer = 0.20 M/1.7 = 0.12 M
[acetate] concentration in buffer = 0.20 - 0.12 = 0.08 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.