Figure shows a block of mass m resting on a 20 ? slope. The block has coefficien
ID: 2280948 • Letter: F
Question
Figure shows a block of mass m resting on a 20? slope. The block has coefficients of friction 0.82 and 0.48 with the surface. It is connected via a massless string over a massless, frictionless pulley to a hanging block of mass 2.0 kg.
I need solving for B)
If this minimum mass is nudged ever so slightly, it will start being pulled up the incline. What acceleration will it have?
Explanation / Answer
2*9.8 - T = 2*a ----(1)
T - 1.8*9.8* sin 20 - 0.48*1.8*9.8* cos 20 = 1.8*a ......(2)
add (1) and (2)
2*9.8 - 1.8*9.8* sin 20 - 0.48*1.8*9.8* cos 20 = 3.8*a
a = 1.476 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.