The figure shows a circuit containing two batteries and three resistors. The bat
ID: 2280614 • Letter: T
Question
The figure shows a circuit containing two batteries and three resistors. The batteries provide Vemf,1=13.0V and Vemf,2=17.0V and have no internal resistance. The resistors have resistances of R1=29.2?, R2=38.3?, and R3=19.4?.
Find the magnitude of the potential drop across R2?
R22
Explanation / Answer
By superposition principle
Vr2 = voltage across R2 due to V1 + voltage across R2 due to V2
= 13 * (38.3||19.4)/(29.2 + 38.3||19.4) - 17 *(38.3||29.2)/(19.4 + 38.3||29.2)
= 3.978 - 7.83
= -3.85
Vr2 = 3.85V (positive on the right side)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.