Magnetic Field in the center of a Helmhotz coil: B = 8 NI Magnetic Field in the
ID: 2280460 • Letter: M
Question
Magnetic Field in the center of a Helmhotz coil: B = 8NI
Magnetic Field in the center of a Helmhotz coil: B = 8NI mu 0/(5Rsqrt(5)) Permeability Constant: mu 0 = 4 times 10-7 T·m/A Accepted Value for e/m: 1.759 times 1011 C/kg Formula for e/m given V, B, and r: e/m = 2V/(B2r2) If the percentage standard error in measuring voltages and currents is 2%, the percentage standard error in measuring the radius of the path is 3%, and the percentage standard error in determining the radius of the Helmholtz coil is 1%, what is the percentage standard error in finding e/m? 5% 6% 4.58% 8% 2.45% 2.236%Explanation / Answer
option c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.