A wire of resistance 5.6 ? is connected to a battery whose emf ? is 4.0 V and wh
ID: 2279242 • Letter: A
Question
A wire of resistance 5.6 ? is connected to a battery whose emf ? is 4.0 V and whose internal resistance is 0.61 ?. In 2.7 min, how much energy is (a)transferred from chemical to electrical form in the battery, (b) dissipated as thermal energy in the wire, and (c) dissipated as thermal energy in the battery?
(a)
Number
Units
(a)
Number
Units
This answer has no units A wire of resistance 5.6 ? is connected to a battery whose emf ? is 4.0 V and whose internal resistance is 0.61 ?. In 2.7 min, how much energy is (a)transferred from chemical to electrical form in the battery, (b) dissipated as thermal energy in the wire, and (c) dissipated as thermal energy in the battery?Explanation / Answer
current= 4/6.21=0.644
a) energy=pt
ivt=4x0.644x2.7x60secs=417.4 J
b) i^2 Rwire*t= 377.865 j
c) i^2 Rint*t= 40.98 j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.