A gymnast of mass 52.0kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You
ID: 2279057 • Letter: A
Question
A gymnast of mass 52.0kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You can ignore the weight of the rope and assume that the rope does not stretch. Use the value 9.81m/s2 for the acceleration of gravity.
part A :
calculate the tension T in the rope if the gymnast hangs on the rope
part B:
calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs the rope at a constant rate
part C :
calculate the tension T in the rope if the gymnast climbs up the rope with an upward acceleration of magnitude 1.50m/s/s
part D:
calculate the tension T in the rope if the gymnast slides down the rope with a downward acceleration of magnitude 1.50m/s/s
Explanation / Answer
A) T = 52*9.81 = 510.12 N
B) 510.12 N
C) 510.12 + (52*1.50) = 588.12 N
D) 510.12 - (52*1.50) = 432.12 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.