can someone please eplain this to me? A circular loop and a long, straight wire
ID: 2278765 • Letter: C
Question
can someone please eplain this to me?
A circular loop and a long, straight wire carry currents as shown in the figure below. The current in the wire is
A circular loop and a long, straight wire carry currents as shown in the figure below. The current in the wire is I1 = 10.0 A, toward the right in the sketch. The current in the loop is I2 = 4.20 A and is counterclockwise. The radius of the loop is R = 0.140 m and the point on the loop closest to the long, straight wire is d = 0.0800 m from the wire, as shown in the sketch. What are the magnitude and direction of the resultant magnetic field at the center of the loop (point P)?Explanation / Answer
Field due to loop = uI/2R = 1.88*10^-5 T out of the plane of paper
Due to straight long wire = uI/2pi r = 9.9*10^-6 T
Resultant field =1.88*10^-5 - 9.9*10^-6 = 9.7 *10^-6 T out of the plane
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.