At an air show, a jet plane has velocity components v x = 655 k m / h and v y =
ID: 2278023 • Letter: A
Question
At an air show, a jet plane has velocity components vx = 655km/h and vy = 415km/h at time 4.20s and vx = 933km/h and vy = 375km/h at time 6.97s .
1. For this time interval, find the x component of the plane's average acceleration.
2. For this time interval, find the y component of the plane's average acceleration.
3. For this time interval, find the magnitude of its average acceleration.
4. For this time interval, find the direction of its average acceleration.
Explanation / Answer
Vi= 655i+415j
Vf=933i+375j
vf=vi+2at
a= vf-vi/2t
=(933i+375j-( 655i+415j))*5/18/6.97-4.20
=(278i-40j)*5/18/2.77
=(100.36i-14.44j)*5/18
average acceleration= (integral of adt)/(integral of dt) = a= (100.36i-14.44j)*5/18
1) x comp 27.87 m/s^2
2)y comp 9.05 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.