4. The reaction is second order in A. When [A]0 = 0.100 M, the reaction is 20.0%
ID: 227779 • Letter: 4
Question
4. The reaction
is second order in A. When [A]0 = 0.100 M, the reaction is 20.0% complete in 35.9 minutes. Calculate the value of the rate constant (in L/min·mol). A) 6.96 10–2 B) 5.57 10–4 C) 1.57 D) 1.11 E) none of these
4. The reaction
is second order in A. When [A]0 = 0.100 M, the reaction is 20.0% complete in 35.9 minutes. Calculate the value of the rate constant (in L/min·mol). A) 6.96 10–2 B) 5.57 10–4 C) 1.57 D) 1.11 E) none of these
4. The reaction
is second order in A. When [A]0 = 0.100 M, the reaction is 20.0% complete in 35.9 minutes. Calculate the value of the rate constant (in L/min·mol). A) 6.96 10–2 B) 5.57 10–4 C) 1.57 D) 1.11 E) none of these
Explanation / Answer
Kt = [1/[A]t - 1/[A]
t = 35.9 minutes
20% complete meaning means 80% remaining
K*35.9 = [ 1/0.8*0.1 - 1/0.1]
K*35.9 = 12.5-10
K = 2.5/35.9 = 0.0696 = 6.96*10^-2M^-1 min^-1
A)
6.96 10–2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.