You are throwing a ball with an initial speed of 20 m/s and an angle of 60 degre
ID: 2277037 • Letter: Y
Question
You are throwing a ball with an initial speed of 20 m/s and an angle of 60 degrees with respect to the vertical. The field you are playing on is however not horizontal but is inclined by an angle of10 degrees with respect to the horizontal. a) How far on the field does the ball land? b) How long was it in the air? c) What is its final velocity right before impact at landing? d) What is the maximum height of the ball, as measured with respect to the horizontal? You are throwing a ball with an initial speed of 20 m/s and an angle of 60 degrees with respect to the vertical. The field you are playing on is however not horizontal but is inclined by an angle of10 degrees with respect to the horizontal. a) How far on the field does the ball land? b) How long was it in the air? c) What is its final velocity right before impact at landing? d) What is the maximum height of the ball, as measured with respect to the horizontal?Explanation / Answer
a) horizontal range = v ^2 sin(2theta) / g = 20 *20 sin(60) / 10 = 20*3^(0.5) m
b) time of filight = 2v sin(theta) / g = 2*20 * sin(30) / 10 = 2 s
c) final velocity = initial velocity = 20 m/s
d) Maximum height = v^2 (sin(theta))^2 / g = 20*20 * sin(30)^2 / 10 = 10 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.