One mole of magnesium (6 *10^23 atoms) has a mass of 24 grams, and its density i
ID: 2276937 • Letter: O
Question
One mole of magnesium (6 *10^23 atoms) has a mass of 24 grams, and its density is 1.74 grams per cubic centimeter. You have a long thin bar of magnesium, 2.9 m long, with a square cross section, 0.13 cm on a side.
You hang the rod vertically and attach a 35 kg mass to the bottom, and you observe that the bar becomes 1.47 cm longer. Calculate the effective stiffness of the interatomic bond, modeled as a "spring":
ks = N/m
Explanation / Answer
The force applied to the bar is 34*9,8 = 333.2 N. The extension of the wire ?L = 0.0145 m, so the bar stiffness is F/?L = 2.30*10^4 N/m
The number of atoms in one layer of cross section is area of the bar divided by the area of one atom =0.0012
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.