What is the time of the takeoff roll (s)? GIVEN INFORMATION: Use \"g\" = 32.2 ft
ID: 2276857 • Letter: W
Question
What is the time of the takeoff roll (s)?GIVEN INFORMATION:
Use "g" = 32.2 ft / s2
1 knot = 1.69 ft / s
Gross Weight = 20,000 pounds
Lift Off Speed = 125 KTAS
Average Drag = 2,000 pounds
Average Friction Force = 400 pounds
Average Thrust = 10,000 pounds 10 seconds 14 seconds 17 seconds 24 seconds What is the time of the takeoff roll (s)?
GIVEN INFORMATION:
Use "g" = 32.2 ft / s2
1 knot = 1.69 ft / s
Gross Weight = 20,000 pounds
Lift Off Speed = 125 KTAS
Average Drag = 2,000 pounds
Average Friction Force = 400 pounds
Average Thrust = 10,000 pounds 10 seconds 14 seconds 17 seconds 24 seconds 10 seconds 14 seconds 17 seconds 24 seconds
Explanation / Answer
14 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.