The figure shows a box of mass m 2 = 1.30 kg on a frictionless plane inclined at
ID: 2276721 • Letter: T
Question
The figure shows a box of mass m2 = 1.30 kg on a frictionless plane inclined at angle ? = 33
The figure shows a box of mass m2 = 1.30 kg on a frictionless plane inclined at angle ? = 33 degree . It is connected by a cord of negligible mass to a box of mass m1 = 3.60 kg on a horizontal frictionless surface. The pulley is frictionless and massless. If the magnitude of horizontal force vector F is 2.3 N, what is the tension in the connecting cord? What is the largest value the magnitude of vector F may have without the cord becoming slack?Explanation / Answer
a)
T = [g*sin? - (F/M)]/(1/m + 1/M)
T = (9.8*sin(33 deg) - 2.3/3.6) /(1/3.6 + 1/1.3)
T = 4.487 N
b)
For T = 0, a = g*sin? = F/M ?
F = M*g*sin?
= 3.6*9.8*sin(33 deg)
= 19.215 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.