A particle having charge q = +1.80 A particle having charge q = +1.80 mu C and m
ID: 2275912 • Letter: A
Question
A particle having charge q = +1.80
A particle having charge q = +1.80 mu C and mass m = 0.010 0 kg is connected to a string that is L = 1.20 m long and tied to the pivot point P in the figure below. The particle, string, and pivot point all lie on a frictionless, horizontal table. The particle is released from rest when the string makes an angle ? = 60.0 degree with a uniform electric field of magnitude E = 310 V/m. Determine the speed of the particle when the string is parallel to the electric field. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/sExplanation / Answer
change in potential energy due to electric field will result in the change in kinetic energy
So, .5*m*v^2= q*E*delX ( where m is the mass of particle=.01kg, v its velocity, q is the charge on particle=1.8
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.