You are now studying a length of wire that has been coiled up to create a circul
ID: 2275857 • Letter: Y
Question
You are now studying a length of wire that has been coiled up to create a circular coil of 6 turns (individual loops) all arranged compactly. The loop has radius of 0.0390 m and a current of 56.7 A. is passing through the wire. What is the strength of the magnetic field at the center of the loop?
Lastly, you are handed a long solenoid. The special characteristic of an infinitely-long solenoid is that the magnetic field inside the solenoid is uniform. There are 5.96
Submission not graded. Use more digits. Tries 3/10 Previous TriesExplanation / Answer
magnetic field due to solonoid is B = uoni/2r
where n = 6, r= 0.0390 m, i = 56.7A
so B = 4pi *10^-7 * 56.7* 6/(2* 0.039)
B = 0.00547 T
b. B = uoni
B = 4pi*10^-7 *5960 * 2.80/0.17
B = 0.123 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.