A \"solar cooker\" consists of a curved reflecting mirror that focuses sunlight
ID: 2275537 • Letter: A
Question
A "solar cooker" consists of a curved reflecting mirror that focuses sunlight onto the object to be heated (see the figure below). The solar power per unit area reaching the Earth at the location of a 0.50-m-diameter solar cooker is 600 W/m2. Assuming 50% of the incident energy is converted to thermal energy, how long would it take to boil away 2.0 L of water initially at 40 A "solar cooker" consists of a curved reflecting mirror that focuses sunlight onto the object to be heated (see the figure below). The solar power per unit area reaching the Earth at the location of a 0.50-m-diameter solar cooker is 600 W/m2. Assuming 50% of the incident energy is converted to thermal energy, how long would it take to boil away 2.0 L of water initially at 40 degree C? (Neglect the specific heat of the container.)Explanation / Answer
power incident=600*pi*0.5^2/4=117.81W
power utilised=117.81/2=58.9W
required energy=msdT+boiling latent energy=4.18*2000*60+2260*2000=5021600J
time=energy/power=5021600/58.9=85256.366sec=1420.939min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.