3), It takes 129 J of work to move 1.8 C of charge from the negative plate to th
ID: 2275009 • Letter: 3
Question
3),
It takes 129 J of work to move 1.8 C of charge
from the negative plate to the positive plate
of a parallel plate capacitor.
What voltage di?erence exists between the
plates?
Answer in units of V
4
a). A pair of oppositely charged parallel plates is
separated by 5.57 mm. A potential di?erence
of 603 V exists between the plates.
What is the strength of the electric ?eld
between the plates? The fundamental charge
is 1.602
A charged cork ball of mass 1.6 g is suspended on a light string in the presence of a uniform electric field as shown. When the electric field has an x-component of 2.53 Times 105 N/C and a y-component of 3.92 Times 105 N/C, the ball is in equilibrium at 36.0514 Degree. Find the charge on the ball. The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2 and the value of the Coulomb constant isExplanation / Answer
1)
x direction:
T sin(theta) = q Ex
y direction:
T cos(theta) = m g - q Ey
dividing:
(T sin(theta))/(T cos(theta)) = (q Ex)/(m g - q Ey)
==> (sin(theta))/(cos(theta)) = (q Ex)/(m g - q Ey)
==> tan(theta) = (q Ex)/(m g - q Ey)
==> tan(30.0514) = (q * 2.53e5)/(1.6e-3*9.8 - q * 3.92e5)
==> 0.57855 = (q * 2.53e5)/(1.6e-3*9.8 - q * 3.92e5)
==> q = 18.9075e-9 C
==> q = 18.9 nC
-----------------------------------------------------------------------------------------
2)
T sin(theta) = q Ex
==> T = (18.9075e-9*2.53e5)/sin(30.0514)
==> T = 1.59 x 10^-4 N
-----------------------------------------------------------------------------------------
3)
V = E/q = 129/1.8 = 71.7 V
-----------------------------------------------------------------------------------------
4)
a)
-----------------------------------------------------------------------------------------
5)
k q/r = 380
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.