5.72 Block A in the figure ( Figure 1 ) weighs 63.4 N . The coefficient of stati
ID: 2273824 • Letter: 5
Question
5.72
Block A in the figure (Figure 1) weighs 63.4N . The coefficient of static friction between the block and the surface on which it rests is 0.27. The weight w is 12.1Nand the system is in equilibrium.
Find the friction force exerted on block A.
Find the maximum weight for which the system will remain in equilibrium.
Block A in the figure (Figure 1) weighs 63.4N . The coefficient of static friction between the block and the surface on which it rests is 0.27. The weight w is 12.1Nand the system is in equilibrium. Find the friction force exerted on block A. Find the maximum weight for which the system will remain in equilibrium.Explanation / Answer
T = wg
=>T= 12.1FOR THE SYSTEM TO BE IN EQUILIBRIUM f = 12.1 N
for MAXIMUM WEIGHT
m= 12.1/0.27*9.8
m =4.57 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.