?? = m/s As illustrated in the figure below, a negatively charged particle is re
ID: 2273298 • Letter: #
Question
?? = m/s
Explanation / Answer
potential enenrgy U = transational KE
i.e
q(V2-V1)= 0.5 mV^2
-8*10^-5 * (31) = 0.5 * 5*10^-6*V^2
V^2 = 992
V = 31.49 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.