The question: \"A ring of radius 18cm that lies in the yz plane carries positive
ID: 2272479 • Letter: T
Question
The question:
"A ring of radius 18cm that lies in the yz plane carries positive charge of 9 microcoulombs uniformly distributed over its length. A particale of mass m that carries a charge of -9 microcoulombs executes small oscillations about the center of the ring on its axis with an angular frequency of 21 rad/s.
Find the angular frequency of the oscilation of the mass if the radius of the ring is double to 36 cm and all the other parameters above remain unchanged.
Hint: it is useful to draw an analogy between this problem and the mass-spring system. For the latter, the force on the mass is given by F = ma = -kx and produces 1d simple harmonic oscillation with an angular frequency of omega = sqrt(k/m).
Answer in units rad/s."
not even sure what is going on here, any help would be much appreciated.
Explanation / Answer
themass oscillates along x direction
The restoring force on the particle , if it is displaced by x (which is too small) is given by
=[[k q*Q] /[R+x]^2] *cos theta
wherer theta is the angle the force makes with x axis
and Q= 9 micro C
and q = -9 micro C
k= 9*10^9
cos theta = x /R
when R>> x then (R+x)^2 = R^2
hence the force equation becomes
F = -k*9^2*10^-12*x/R^3
with anaolgy F = -kx
we get w as sqrt (k/m)
w = sqrt (C/R^3)
where C = 9^3*10^-3/m
so when the radius is doubled
w' = w * sqrt(R^3/8*R^3)
w' = 0.35*w=7.42 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.