Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I have found that the car is going 5.57m/s. I\'m not sure if you need this value

ID: 2272139 • Letter: I

Question



I have found that the car is going 5.57m/s. I'm not sure if you need this value to solve the problem.

A stationary police car emits a sound of frequency 1215Hz that bounces off of a car on the highway and returns with a frequency of 1255Hz. The police car is right next to the highway, so the moving car is traveling directly toward or away from it. What frequency would the police car have received if it had been traveling toward the other car at 19.0m/s? I have found that the car is going 5.57m/s.

Explanation / Answer

For car = 1215*(344 + v)/344

for jeep = 1215*(344 +v)/344 * 344/(344-v)

so

1255 = 1215 (344 +v)/(344-v)

so v comes out to be v = 5.57 m/s


now according to problem jeep travels to the car at 19 m/s

so f = 1215*(344+5.57)/(344-19) * (344 + 19)/(344-5.57) = 1401.73 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote