How much energy is stored by the electric field between two square plates, 9.5 c
ID: 2272055 • Letter: H
Question
How much energy is stored by the electric field between two square plates, 9.5cm on a side, separated by a 2.5-mm air gap? The charges on the plates are equal and opposite and of magnitude 13nC . Express your answer using two significant figures and include the appropriate units. How much energy is stored by the electric field between two square plates, 9.5cm on a side, separated by a 2.5-mm air gap? The charges on the plates are equal and opposite and of magnitude 13nC . Express your answer using two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
C= Ae/d = 9.5*10^-4*8.814*10^-12/(2.5*10^-3)
=3.349 nF
Energy = 0.5*q^2/c
= 0.5*(13*10^-9)^2/(3.349*10^-12)
= 0.0000252314 J
=25.231 micro jule
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.