Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Setting zero of potential energy to the point where the blocks are released. The

ID: 2271950 • Letter: S

Question

Setting zero of potential energy to the point where the blocks are released. Then . . .


Two blocks, with masses = 50 kg, and M2 = 1.0 kg, are thrown straight up. They are released at the same height. They are thrown in such a way that each block has the same kinetic energy as it is released. Useful equations: Eth = mcT, Eqo^ = mL, g 10J/kg m, APE^ng = 1/2 k (y2), PEgfav = m g y. KE = 1/2 m (v2), Etotal) = Q + W. The equation that best expresses conservation of energy for the system comprised of the earth and one of the blocks is Let's set the zero of potential energy to the point where the blocks are released. Then the energy-interaction model tells us that the following is true:

Explanation / Answer

the answer is C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote