ANSWERS MUST BE CORRECT: Points will be awarded to the individual with all parts
ID: 2271615 • Letter: A
Question
ANSWERS MUST BE CORRECT:
Points will be awarded to the individual with all parts of the question correct. Thanks!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Two small plastic balls hang from threads of negligible mass. Each ball has a mass of 0.170 g and a charge of magnitude q.
The balls are attracted to each other, and the threads attached to the balls make an angle of 20.0 ? with the vertical, as shown in the figure. (Figure 1)
Part A:
Find the magnitude of the electric force acting on each ball.
F = ??? N
Part B:
Find the tension in each of the threads.
T = ??? N
Part C:
Find the magnitude of the charge on the balls.
q = ??? nC
Two small plastic balls hang from threads of negligible mass. Each ball has a mass of 0.170Explanation / Answer
m = 0.17*10^-3 kg
let T is the tension in the threads
Fnety = 0
T*cos(20) - m*g = 0
B) T = m*g/cos(20) = 0.17*10^-3*9.8/cos(20) = 1.773*10^-3 N <<<---Answer
Fnetx = 0
A) T*sin(20) - Fe = 0
Fe = T*sin(20) = 1.773*10^-3*sin(20) = 0.606*10^-3 N <<<<-Answer
C)
T*sin(20) = Fe
T*sin(20) = k*q^2/0.0205^2
q = sqrt(T*sin(20)*0.0205^2/k)
= sqrt(1.773*10^-3*sin(20)*0.0205^2/9*10^9)
= 5.32*`10^-9 C
= 5.32 nC <<<<<<<<<<<--Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.