A ring-shaped conductor with radius a = 2.10 cm has a total positive charge Q =
ID: 2271601 • Letter: A
Question
A ring-shaped conductor with radius a = 2.10 cm has a total positive charge Q = +0.145 nC uniformly distributed around it, as shown in the figure below. The center of the ring is at the origin of coordinates O.
(a) What is the electric field (magnitude and direction) at point P, which is on the x-axis at x = 30.0 cm?
N/C ---Select---positive xnegative xpositive ynegative y
(b) A point charge q = -2.00
Explanation / Answer
a)
E = k*Q*x/(x^2+a^2)^(3/2)
= 9*10^9*0.145*10^-9*0.3/(0.3^2 + 0.021^2)^1.5
= 14.4 N/c
towards +x axis
b) F = q*E = 2*10^-6*14.4 = 2.88*10^-5 N
towards -x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.