A potassium ion with an initial velocity of 106 m/s i-hat is shot through the ce
ID: 2271280 • Letter: A
Question
A potassium ion with an initial velocity of 106 m/s i-hat is shot through the center of two capacitor plates
located at y = 8 cm and y = ?8cm. The plate at y = 8 cm has a charge of ?10 nC and the plate at y = ?8 cm
has a charge of +10 nC. The plates are circular with a radius of 3 cm.
a) Neglecting gravity, what is the y position of the ion as it exits the capacitor?
b) Now including gravity which pulls the ion towards the positively charged plate, what is the y
position of the ion as it exits the capacitor?
Explanation / Answer
Electric field between plates,
E = sigma/epsilon
epsilon = 8.85418782 * 10^(-12)
sigma = charge / area
charge = 10^(-8)
area = pi* r^2
r = 0.03
so, E = 399636 N/C
distance covered by charge, d = 2*r
q = 1.6* 10^(-19)
m = 19*1.66 * 10*(-24)
v = 0 (along y-direction)
a) a = F/m
F = q*E
so, a = -8.477 * 10^(-18) m/s^2
time taken to travel the distance in electric field, t = d/106 = 0.000566 seconds
let y-position be s
s = 0.5*a*t*t
s = -1.353 * 10^(-24) m
b) with gravity,
a = -10
so,
s = -1.602 * 10^(-6) m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.