A small sphere of mass m = 6.90 g and charge q 1 = 31.4 nC is attached to the en
ID: 2271070 • Letter: A
Question
A small sphere of mass m = 6.90 g and charge q1 = 31.4 nC is attached to the end of a string and hangs vertically as in the figure. A second charge of equal mass and charge q2 = ?58.0 nC is located below the first charge a distance d = 2.00 cm below the first charge as in the figure.
A small sphere of mass m = 6.90 g and charge q1 = 31.4 nC is attached to the end of a string and hangs vertically as in the figure. A second charge of equal mass and charge q2 = ?58.0 nC is located below the first charge a distance d = 2.00 cm below the first charge as in the figure. Find the tension in the string N If the string can withstand a maximum tension of 0.180 N, what is the smallest value d can have before the string breaks? cmExplanation / Answer
a) T = m*g + Fe = mg + k*q1*q2/d^2 = (0.0069*9.8)+((9*10^9*31.4*10^-9*58*10^-9)/(0.02^2)) = 0.108597 N
b) T = m*g + Fe = mg + k*q1*q2/d^2
0.18 = (0.0069*9.8)+((9*10^9*31.4*10^-9*58*10^-9)/(d^2))
d = 1.2cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.