Two small metallic spheres, each of mass m = 0.210 g, are suspended as pendulums
ID: 2270962 • Letter: T
Question
Two small metallic spheres, each of mass m = 0.210 g, are suspended as pendulums by light strings of length L as shown in the figure below. The spheres are given the same electric charge of 6.6 nC, and they come to equilibrium when each string is at an angle of theta = 4.90degree with the vertical. How long are the strings? Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four digit accuracy to minimize roundoff error, mExplanation / Answer
let T is the tension in the strings
as the sphere is in euqilibrium
Fnet,y = 0
T*cos(theta) - m*g = 0
T = m*g/cos(4.9)
= 0.21*10^-3*9.8/cos(4.9)
= 2.066*10^-3 N
Fnet,x = 0
T*sin(theta) - Fe = 0
Fe = T*sin(4.9)
k*q^2/r^2 = 0.1764*10^-3
r = q*sqrt(k/0.1764*10^-3)
= 6.6*10^-9*sqrt(9*10^9/0.1764*10^-3)
= 47.14*10^-3 m
from figure
r = 2*L*sin(4.9)
L = r/(2*sin(4.9))
= 47.14*10^-3/(2*sin(4.9))
= 0.276 m
= 27.6 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.