A student launches a small rocket which starts from rest. At a height of 1.4km,
ID: 2270859 • Letter: A
Question
A student launches a small rocket which starts from rest. At a height of 1.4km, the rocket has reached a velocity of Vf=278 m/s.
h=1.4km
Vf=278 m/s
What was the rockets acceleration, a1 (in m/s^2), during this period. Assume constant acceleration.
After the rocket motor shuts off, the craft begins to fall. What is the rockets acceleration during this period, a2 (in m/s^2)
What is the numeric value of the total height traveled by the rocket in meters?
Please show work, I want to know how to do this. Thank you!
Explanation / Answer
h=1.4km
Vf=278 m/s
What was the rockets acceleration, a1 (in m/s^2), during this period. Assume constant acceleration
(v^2/2h) =
=278^2/2 x1400) =
27.60 m/sec^2
B) a = -g = -9.8 m/sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.