A particle with mass 2.40 g and charge +10.0 A particle with mass 2.40 g and cha
ID: 2269882 • Letter: A
Question
A particle with mass 2.40 g and charge +10.0
A particle with mass 2.40 g and charge +10.0 mu C enters through a small hole in a metal plate with a speed of 7.50 m/s at an angle of 55 degree. The uniform field in the region above the plate has magnitude 6.00 103 N/C and is directed downward. The region above the metal plate is essentially a vacuum, so there is no air resistance. Can you neglect the force of gravity when solving for the horizontal distance traveled by the particle? Why or why not? How far will the particle travel, ?x, before it hits the metal plate? mExplanation / Answer
ay = q E/m = 10.0E-6*6.0E3/2.4E-3= 25 m/s^2
a) no since ay is not big compared to g
b) y direction
y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
0 = 0 + 7.5*sin(55)*t - 0.5*(25 + 9.81)*t^2
t=0.353 s
x = 7.5*cos(55)*0.353= 1.52 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.