The parallel plates in a capacitor, with a plate area of 9.20 cm2 and an air-fil
ID: 2269430 • Letter: T
Question
The parallel plates in a capacitor, with a plate area of 9.20 cm2 and an air-filled separation of 2.70 mm, are charged by a 4.60 V battery. They are then disconnected from the battery and pulled apart (without discharge) to a separation of 9.90 mm. Neglecting fringing, find (a) the potential difference between the plates, (b) the initial stored energy, (c) the final stored energy, and (d) the work required to separate the plates. (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number Units Units Units UnitsExplanation / Answer
here,
plate area , A = 9.2 cm^2 = 9.2 * 10^-4 m^2
initial sepration , d0 = 2.7 * 10^-3 m
final sepration , d = 9.9 mm = 9.9 * 106-3 m
potential difference , V0 = 4.6 V
initial charge , Q = V0 * area * e0 /d0
a)
the potential difference between the plates , V = Q /(area * e0 /d)
V = (V0 /d0 ) /( 1 /d)
V = 4.6 * 9.9 /2.7 V
V = 16.9 V
b)
the initial energy stored , E0 = 0.5 * C0 * V0^2
E0 = 0.5 * ( 9.2 * 10^-4 * 8.85 * 10^-12 /( 2.7 * 10^-3)) * 4.6^2 J
E0 = 3.2 * 10^-11 J
c)
the final energy stored , E = 0.5 * C * V^2
E = 0.5 * ( 9.2 * 10^-4 * 8.85 * 10^-12 /( 9.9 * 10^-3)) * 16.9^2 J
E = 1.2 * 10^-10 J
d)
the work required to seprate the plates , W = E - E0
W = 8.8 * 10^-11 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.