The cube shown in the figure below, 50.0 cm on a side, is in a uniform magnetic
ID: 2265590 • Letter: T
Question
The cube shown in the figure below, 50.0 cm on a side, is in a uniform magnetic field of 0.150 T, directed along the positive y-axis. Wires A, C and D move in the directions indicated, each with a speed of 0.310 m/s. (Wire A moves parallel to the xy-plane, C moves at an angle of 45.0 below the xy-plane, and D moves parallel to the xz-plane.) What is the potential difference between the ends of each wire?.
V (wire A)
V (wire C)
V (wire D)
Explanation / Answer
potential defference i wire A = VBL*sin(0) = 0 v
potential defference i wire C = VBL*sin(45) = 0.31*0.15*0.5*0.7 =0.014 v
potential defference i wire D = VBL = 0.31*0.15*0.5 =0.02 v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.