Four forces act as shown on a square plate, with sides of length 0.50 m, as show
ID: 2265532 • Letter: F
Question
Four forces act as shown on a square plate,
with sides of length 0.50 m, as shown in the
diagram. The plate pivots about a
frictionless axle through its centre. Calculate
the magnitude of the force F4 needed to
ensure that the total torque on the plate,
about the axle, is zero. Explain your
reasoning and show your work clearly.
Four forces act as shown on a square plate, with sides of length 0.50 m, as shown in the diagram. The plate pivots about a frictionless axle through its centre. Calculate the magnitude of the force F4 needed to ensure that the total torque on the plate, about the axle, is zero. Explain your reasoning and show your work clearly.Explanation / Answer
T1 = F1* 0.25
T2 = F2 * 5 * 0.25
T3 = -10 * 0.15
T4 = -F4 * 0.25 * sin25 = -0.1F4
=> 8 * 0.25 + 5 * 0.25 - 1.5 - 0.1F4 = 0 (Sum of torques)
=> F4 = 17.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.