A horizontal circular platform (M = 145.1 kg, r = 3.25 m) rotates about a fricti
ID: 2265465 • Letter: A
Question
A horizontal circular platform (M = 145.1 kg, r = 3.25 m) rotates about a frictionless vertical axle. A 81.3-kg student walks slowly from the rim of the platform toward the center. The angular velocity of the system is 1.1 rad/s when the student is at the rim. Find the angular velocity of the system when the student is 2.67 m from the center.
Explanation / Answer
I1 = 0.5*M*r^2+m*r^2 = (0.5*145.1*3.25^2) + (81.3*3.25^2) = 1625.041
W1 = 1.1 rad/s
I2 = 0.5*M*r^2 + m*r1^2 = (0.5*145.1*3.25^2) + (81.3*2.67^2)= 1345.889
W2 = ?
I1*W1 =I2*W2
W2 = (1625.041*1.1)/(1345.889 ) = 1.328 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.