Question related to Latent and Specific Heat How many kcal and kJ are required t
ID: 2265154 • Letter: Q
Question
Question related to Latent and Specific Heat
How many kcal and kJ are required to raise the temperature of 200.0 g of water from 20.0 degree C to 100.0 degree C in preparing a cup of coffee? How many kcal, cal, and kJ are required to raise the temperature of 20.0 kg of water from the freezing point to the boiling point? The specific heat of aluminum is 0.21 kcal/kg. degree C. If the aluminum pot has a mass of 1.30 kg and is heated from 0 degree C to 100.0 degree C, how much heat in kcal is absorbed by the pot? The heat required to raise 10.0 kg of silver from 20.0 degree C to 42.0 degree C is 1 3.2 kcal. Calculate the specific heat of silver.Explanation / Answer
4. ms(t2 - t1) = 200* (100 - 20) * 4.18 = 66.88 KJ = 16 kcal
5. ms(t2 - t1) = 20*10^3 * (100 - 0) * 4.18 =8360kj = 200kcal = 200000 cal
Assuming it is liquid state at both freezing and boiling point.
6. ms(t2 - t1) = 1.3 * (100 - 0) * 0.21 = 27.3 kJ = 6.53 cal
7. ms(t2 - t1) = H
s = 13.2 / (10 * (42- 20)) = 0.06 kcal/kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.